Książki

Zebraliśmy 124 książki w serwisie Cytaty.info.

Marina

Carlos Ruíz ZafónMarina

Barcelona, lata osiemdziesiąte XX wieku. Óscar Drai jest zauroczony atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę z internatem. Pewnego dnia wśród nich spotyka Marinę; od pierwszego wejrzenia wydaje mu się ona nie mniej fascynująca niż sekrety dawnej Barcelony. Óscar i jego przyjaciółka zaczynają śledzić zagadkową damę w czerni, odwiedzającą co miesiąc bezimienny grób na cmentarzu w dzielnicy Sarriá. I tak odkrywają zapomnianą historię rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów. A jej dramatyczny finał ma się dopiero rozegrać...

Chłopiec z latawcem

Khaled HosseiniChłopiec z latawcem

Afganistan, zima 1975 roku. Gasnąca monarchia chyli się ku upadkowi. Ale dwunastoletni Amir, syn bogatego biznesmena z Kabulu, ma własne troski. Desperacko pragnie wygrać doroczne zawody latawców, by udowodnić ojcu, że jest wart jego uwagi i pochwały. On i jego przyjaciel marzą o zwycięstwie. Żaden z chłopców nie potrafi jednak przewidzieć, co wydarzy się owego tragicznego popołudnia. Ten dzień na zawsze zmieni ich życie. Nawet po latach, z dala od Afganistanu, Amir będzie wiedział, że kiedyś musi wrócić by odnaleźć jedyną rzecz, jakiej nie znalazł w swym nowym świecie: odkupienie...

Trzy historie i jedno rozważanie

Patrick SüskindTrzy historie i jedno rozważanie

Młoda artystka prześladowana obsesją wielkości. Stary mistrz pokonuje pretendenta, ale rezygnuje z szachów na rzecz kręgli. Jubiler pada ofiara własnych podejrzeń. Po lekturze tego zbioru opowiadań czytelnik "Pachnidła" utwierdzi się w przekonaniu, że Patrick Suskind jest niedościgalnym mistrzem ironii i zaskakującej pointy.

Kontrabasista

Patrick SüskindKontrabasista

„Kontrabasistą nie można się urodzić. Kontrabasistą zostaje się z przypadku i rozczarowania” – opowiada o sobie tyleż tragiczny, co śmieszny muzyk nieudacznik, bohater monodramu rozsławionego przez Jerzego Stuhra. W dopełnieniu tej historii „o samoświadomości człowieka w jego maleńkim pokoiku” znajdziemy opowiadania „Gołąb” oraz „Trzy historie i jedno rozważanie”. Pełna swoistego humoru, błyskotliwa, niepowtarzalna proza jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych autorów. Nie tylko dla miłośników „Pachnidła”!

Pachnidło

Patrick SüskindPachnidło

Jan Baptysta Grenuille, obdarzony niepospolitym zmysłem węchu, tworzy najdoskonalsze na świecie eliksiry do produkcji perfum. Zachwy ca się nimi nie tylko XVIII-wieczny Paryż, centrum mody i elegancji. Sam Grenuille nie jest jednak zadowolony. Oto owładnęła nim myś l, by wydestylować wonność nad wonnościami, pochodzącą z... dziewiczego kobiecego ciała. Owładnięty idée fixe, postanawia znaleźć dz iewczynę o doskonałym zapachu, choćby nawet miał popełnić zbrodnię... Słynna powieść z sensacyjną akcją na tle sugestywnej panoramy obyczajowej Paryża, pełna niezwykłych zdarzeń i postaci, utrzymywała się przez trzy lata na listach bestsellerów!

Baśń mojego życia

Hans Christian AndersenBaśń mojego życia

Swą autobiografię Hans Christian Andersen napisał w 1846 roku na zamówienie niemieckiego wydawcy swych pism zebranych. Wielu badaczy uważa, że w niej właśnie w najpełniejszy sposób oddał wydarzenia i klimat swego ubogiego dzieciństwa i młodości, ukazując hart ducha, który pozwolił mu pokonać przeciwności i spożytkować swój talent.

Magia

Sándor MáraiMagia

Zbiór krótkich opowiadań wydany po raz pierwszy w 1941 roku; wybrane utwory były wcześniej czytane przez samego pisarza w cotygodniowej audycji Węgierskiego Radia. Powracającym wątkiem w opowiadaniach jest tytułowa magia: tajemnicze, niewytłumaczalne siły kierujące ludzkimi losami, niemożliwe do ogarnięcia umysłem i nazwania słowami, prowadzące do wydarzeń wzruszających, dramatycznych, a czasem po prostu zaskakujących. Bohaterowie stają wobec nich bezradni i zakłopotani, ze zdumieniem patrząc na „jakąś nadludzką niestosowność, jakąś surową, wykoślawioną przygodę, życie”.

Przebudzenie

Anthony de MelloPrzebudzenie

Przebudzenie jest zbiorem rekolekcji wygłoszonych przez Anthony'ego de Mello, których sam nie zdążył zredagować. Dokonał tego jego współpracownik i spadkobierca, J. Francis Stroud.

Ostatnia runda

Julio CortázarOstatnia runda

Ostatnia runda to prawdziwe silva rerum, to zamknięte w przestrzeni książki spotkanie Cortázara z czytelnikiem. Życie autora na południu Francji, jego podróż do Kalkuty, przyjaźń z kotem Teodorem, fascynacje muzyczne z odległej argentyńskiej przeszłości przeplatają się z krótkimi opowiadaniami i wierszami, czasem poprzedzonymi komentarzem dotyczącym ich powstania. Cortázar mówi otwarcie o nędzy, ucisku i poniżeniu jednostki w krajach Ameryki Południowej. Jednoznacznie wyraża deklaracje polityczne we fragmencie swego listu otwartego. Rozmywając granice między czytelnikiem a autorem, książka ta jest erudycyjnym dialogiem, grami słownymi, anegdotami i opowiastkami o zaskakujących puentach. Jest wielką intelektualną przygodą.

Opowieści o kronopiach i famach

Julio CortázarOpowieści o kronopiach i famach

W tej książeczce Cortázar ukazuje nam wycinek świata swojej wyobraźni zaludnionego przez trzy kategorie ludzi: są to famy - wygodni, zamożni drobnomieszczanie, nadzieje - skromne, lecz chciwe ludziki, marzące o awansie do świata fam; i kronopie, bracia-łaty, wrażliwe i z fantazją, którzy czasem są smarem, a czasem piaskiem w trybach postępu. Cortázar udziela wielu "pożytecznych rad", między innymi, jak płakać, jak śpiewać, jak się bać, jak interpretować sławne dzieła sztuki, jak nakręcać zegarek. Opisuje też zajęcia i przygody kronopiów, i nie-kronopiów, którzy często przebijają cienką ściankę, dzielącą rzeczywistość od snów. Wprowadzany w poetycki świat Cortázara, Czytelnik sam czuje się poetą.

Partnerzy

Blok

Cy­taty.eu - afo­ryz­my i sen­ten­cje Cy­taty, afo­ryz­my, sen­nik Zamyslenie.pl, Aforyzmy i cy­taty

Aktywność

wczoraj, 23:01szpiek do­dał no­wy tek­st Tak bar­dzo chce­my być [...]

wczoraj, 22:34cyt.adela do­dał no­wy tek­st Abecadno

wczoraj, 21:18Logos do­dał no­wy tek­st Ludzie są naiw­ni. Cza­sami [...]

wczoraj, 20:52danioł do­dał no­wy tek­st jeśli myślisz, że masz [...]

wczoraj, 20:47luterin do­dał no­wy tek­st Jaki to świat, kiedy [...]

wczoraj, 20:30luterin sko­men­to­wał tek­st wychodząc nap­rze­ciw pa­damy so­bie do [...]

wczoraj, 20:24danioł do­dał no­wy tek­st jeśli chcesz do­rosnąć mu­sisz [...]

wczoraj, 19:31yestem sko­men­to­wał tek­st Śmierć jed­ne­go z rodziców [...]

wczoraj, 19:30yestem sko­men­to­wał tek­st Echo chodzi za mną

wczoraj, 19:25yestem sko­men­to­wał tek­st Zamiast być sa­mowys­tar­czal­ni — [...]